Hasankeyf Dostları Buluşması (Çocuklar gülerse herkes güler)

Batman’da sabah kahvaltısıyla gerçekleşen basın toplantısında, daha sonra da Hasankeyf’de Doç. Dr. Adnan Çevik’i dinledik.

Image

Hasankeyf’e vardığımız gün (ki o güne özellikle denk getirmiştik), Muğla Üniversitesi’nden Doç. Dr. Adnan Çevik’in Hasankeyf’le ilgili konuşmasını dinledik. Adnan Bey, Doğa Derneği ve Atlas dergisinin katkılarıyla, Hasankeyf’in İslam tarihi ile ilgili çıkardığı kitabını Hasankeyflilere ve ilgililere tanıttı. Hasankeyf’de şu anda gördüğümüz (görseller yakında) ayakta kalan kalıntıların hemen hemen tümü Artuklu ve Eyyubi dönemi mimari kalıntıları… Bu dönemle ilgili uzman olan Adnan Bey raporunun alt başlığını ‘Medeniyetlerin Buluştuğu Başkent’ olarak adlandırılmış.

ImageAdnan Bey kitabının tanıtımına ve dostlardan yöreye dair hikayeleri dinlemeye başlamadan önce Dicle’nin kardeşleriyle bir etkinlik gerçekleşti. Nature Iraq – Hasankeyf Matters – Doğa Derneği biraraya gelip çocuklarla Hasankeyf’i çizdi.

Ardından Hasankeyf Dostları Buluşması gerçekleşti. Adnan Çevik tarihin sadece geçmiş değil, aynı zamanda geleceğin tasarımı olduğu vurgusunu yaparak, Hasankeyf’i yaşatmanın ve anlamanın geçmişe sadakatimizin bir göstergesi ve nasıl bir gelecek istediğimiz sorusuna tutacağımız ışık olduğunu belirtti. Bu anlamıyla katmanlarında farklı tarihsel dönemleri saklayan 12 bin yıllık Hasankeyf’in aslında bize daha anlatacak çok şeyi var…

Image

Advertisements

Tags: , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: